Přecházíme na PHP 7

PHP jako skriptovací jazyk velmi rozšířený při tvorbě webových stránek a aplikací používáme i my. Jeho výhodou je rozsáhlá knihovna funkcí, rozšířené frameworky a dobrá podpora na hostingových serverech. Na druhou stranu rozhodně dosud nepatřil mezi jazyky nejrychlejší. Z pohledu vývojáře pak zcela jistě zamrzí i nekonzistentní pojmenování nativních funkcí nebo samotné vlastnosti skriptovacího jazyka, jako je třeba chybějící deklarace proměnných a s tím spojené téměř nulové řešení datových typů.

Když zmiňujeme rychlost PHP, má to svůj význam. Před zveřejněním PHP 7 kolovaly informace, že nová verze má být 2x rychlejší než verze PHP 5.6, což je u jazyka, který pracoval s obyčejným switchem tak špatně, že bylo mnohem výhodnější uchýlit se k „prasácké“ soustavě ifů a elsů, významný krok vpřed. PHP 7 vyšlo na novém enginu (interpret PHP, ne nadarmo psaný v jazyce C) s názvem PHP#NG (Next Generation). Jeho vylepšený výkon je oproti Zend Engine II, který pohání například verzi 5.6, doopravdy znát a slib o dvojnásobné rychlosti tedy vývojáři splnili. Jistě, jsou zde určité zádrhely ve smyslu kompatibility s PHP 5.6: Například jiné zacházení s chybami a s proměnnými (především se jedná o nepřímé proměnné, vlastnosti a funkce), byly odebrány některé funkce a rozrostl se seznam rezervovaných názvů, tj. slova/výrazy, které nelze použít jako názvy tříd, či funkcí. Toto je velmi důležité, neboť jde o výrazy, které mají samy o sobě nějakou funkci, například nově přidané „string“, „bool“, „int“ a „float“ představují datový typ, „NULL“, „TRUE“ a „FALSE“ jsou pak obecně uznávané hodnoty. Nemožnost takto pojmenovat třídy či funkce má za následek nejen zpřehlednění kódu, ale také se tím zamezuje možným kolizím. Programátory jistě potěší deklarace návratových typů funkcí, nové operátory, či anonymní třídy. Klienti zas mohou ocenit dvojnásobnou rychlost, která je skutečně dvojnásobná.

Jak si s těmito změnami poradí naše CMS? Zend oznámil, že Zend Framework 1.12, na kterém je EIP postaven, je s PHP 7 plně kompatibilní. Samozřejmě, že bude potřeba důkladného otestování, nicméně už teď je známo, že bychom s přechodem neměli mít větší potíže, v ideálním případě potíže žádné. Pouštíme se tedy do testování a pokud bude vše probíhat hladce, budeme nasazovat na PHP 7 co nejdříve.

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email